Посольство України в Республіці Куба

, Київ 04:20

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Кубою

Співробітництво між Україною та Кубою в культурно-гуманітарній сфері розвивається на основі міжурядової Угоди про співробітництво в галузях культури, освіти і науки, що набула чинності у 1994 р. Існуюча договірно-правова база дозволяє розвивати співробітництво у галузі охорони здоров’я, спорту, туризму, інформаційній сфері. На сьогодні головним напрямком українсько-кубинського культурно-гуманітарного співробітництва є лікування та оздоровлення дітей з України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що здійснюється на основі відповідних української та кубинської державних програм. Започаткування лікувальної Програми «Діти Чорнобиля» було ініційовано безпосередньо колишнім Головою Державної Ради та Ради Міністрів Куби Ф.Кастро. За понад 21 років здійснення Програми курс реабілітації у кубинському лікувально-оздоровчому центрі «Тарара» пройшли понад 24 тис. українських пацієнтів (близько 21 тисячи дітей), серед яких близько 20% – з важкими онкологічними, імунними, ортопедичними та системними захворюваннями. Посольство на постійній основі бере активну участь в реалізації Програми, сприяючи оперативному вирішенню питань її організаційного, у т.ч. консульського забезпечення, забезпечуючи політичну підтримку її продовження.

З 20 жовтня по 26 грудня 2011 р. на Кубі перебувала Таня Мʼялик, яка прилетіла разом з Президентом України під час його державного візиту до цієї країни. В результаті трагічного випадку, який стався з нею 2 роки тому у Рівненській області, дівчина втратила одну ногу, чудом вижила та перенесла 24 хірургічні операції. Посольство здійснило заходи, щоб кубинські лікарі надали її лікуванню першочергову увагу. Т. Мʼялик перебувала у шпиталях «Франк Паісˮ та «Хуан Мануель Маркесˮ. Кубинська сторона виготовила новий протез ноги для дівчинки, були проведені комплексні аналізи та підготовлений подальший план лікування. Кубинські лікарі запропонували передбачити повернення дівчинки до Куби через рік для проведення гінекологічної операції.

Сфера освіти. Українсько-кубинське співробітництво у сфері освіти має глибокі традиції, враховуючи, що за тридцятирічну історію радянсько-кубинської дружби у вищих навчальних закладах України було підготовлено близько 9 тис. кубинських фахівців. Вивчається питання щодо надання стипендій кубинським спеціалістам для післядипломної освіти в Україні. У рамках державного візиту Президента України до Куби Міністр освіти і науки, молоді та спорту Д.В.Табачник зустрівся з керівництвом міністерства вищої освіти Куби і домовився про співпрацю, зокрема щодо виділення декількох стипендій на рік для отримання післядипломної освіти для кубинців з вищою освітою. Міністр вищої освіти Куби запросив Міністра освіти і науки, молоді та спорту України та ще 3 керівників українських вищих учбових закладів взяти участь у VIII міжнародному конгресі з вищої освіти «Університет-2012«, який проходитиме з 13 по 17 лютого 2012 року у Гавані. Кубинська сторона запланувала виступ представника України на цій конференції.

Культура. Мали резонанс на Кубі проведені фотовиставки та інші заходи з нагоди з Дня Соборності, 140-річчя народження української поетеси Лесі Українки, 66-ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні, Дня незалежності, 1000-річчя Софійського собору, 20-річниці Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акту проголошення незалежності. Налагоджена плідна співпраця з Кубинським інститутом дружби народів, з яким було проведено низку заходів з нагоди Дня незалежності, прийняття Конституції України, багатонаціональної акції «Багаття дружби».

Протягом останніх років щороку беруть участь представники кубинського музичного колективу «Сонріса» у дитячому фестивалі «Змінимо світ на кращеˮ в Міжнародному таборі Артек.

З метою активізації двостороннього співробітництва у культурній сфері Посол України Т.Г.Саєнко провела ряд зустрічей протягом 2009-2011 років з Міністром культури Куби та його заступником, Директором департаменту Європи цього міністерства. Зокрема йшлося про візит Міністра культури Куби в Україну, обміну гастролями творчих колективів двох країн. Кубинська сторона висловила свою налаштованість сприяти розвитку культурних зв’язків з нашою країною також у ході зустрічей Посла України в Інституті кінематографії та Інституті радіо і телебачення Куби.

З 31 березня по 4 квітня 2010 р. в Гавані вперше в Латинській Америці пройшов Тиждень українського кіно, на якому були продемонстровані 5 українських фільмів Кіностудії ім. Довженка із субтитрами на іспанській мові. Такий захід заплановано також провести у 2011 році.

У 2010 році відбулося налагодження співробітництва Посольства з всесвітньо відомою зіркою кубинського балету Директором Національного балету Куби Алісією Алонсо та її дочкою – Генеральним директором балетного центру «Проданса» Лаурою Алонсо.

Спорт. У рамках державного візиту Президента України до Куби Голова Державної служби молоді і спорту Р.С.Сафіулін провів консультації з керівництвом Національного Інституту спорту, фізичного виховання і відпочинку Куби. Згідно з підписаною Програмою співробітництва у цій сфері на 2012-2013 роки заплановані проведення змагань, товариських зустрічей, обмін досвідом у галузях спорту та фізичного виховання. У розвиток зазначених домовленостей планується провести 16-21 квітня 2012 року в мм.Київ та Донецьк товариський матч між збірними командами України та Куби з боксу.

Неодноразово брав участь і перемагав у Меморіалі Капабланки на Кубі відомий український шахіст Василь Іванчук.

Інформаційна сфера. Знімальна група українського національного телеканалу «Інтер» протягом 2008-2011 років здійснило зйомку матеріалів на Кубі про цю країну, її економічний, науковий та туристичний потенціал. Останній цикл передач у 2011 році був присвячений долі українців, які нині проживають на Кубі. Окрему увагу телеканал приділив реалізації на Кубі міжурядової програми реабілітації українських дітей на базі ЛОЦ «Тарара».