Посольство України в Республіці Куба

, Київ 03:59

Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Кубою

анкети експортоорієнтованих підприємств України англійською мовою

1

Dnipropetrovs’k food   concentrates plant

2

ADEPT-INDSYSTEMS LLC

3

Aisberg

4

Iceblick Ltd

5

Drill Collars and Kellys  Plant

6

VINIL

7

Viluta

8

Pavlograd Chemical Plant

9

Dneprovsky Special Tubes Plant Ltd

10

Impulse

11

AvtoKrAZ

12

Elektromotor

13

Fabryka "Trembita

14

Kryukov Railway Car Building Works

15

Poltava Machinery Plant

16

Sodruzhestvo

17

Vermihaus

18

Bruk-Bet

19

ODESSAКONDITER

20

Medical Instruments Plant - Medapparat

21

NASOSENERGOMASH Pump & Power   Engineering    Works Sumy

22

Allseeds Black Sea

23

SENSI

24

TURBOMASH

25

Tsyurupinskoe

26

YUZHMORMONTAZH

27

House of Vintage Cognacs “Tavria”

28

Rembyttekhnika – Kherson

29

Uzhgorodsky Turbogaz

30

ELTIZ

31

TALKO

32

Triada Ltd

33

Roll Grand, ltd

34

THE ZAPOROZHYE REGIONAL FOREIGN TRADE AGENCY LLC

35

MASHZAVOD

36

Astarta-Kyiv

37

Dneprovagonmash

38

Turboatom

39

Kupyansk Canned-Milk Integrated Plant

40

INDAR

41

SFGCU

42

Sumy Frunze Machine-Building Science and Production Association

43

Yuzhnoye State Design Office

44

ZORYA-MASHPROEKT

45

Myronivsky Hliboproduct

46

Obolon

 

 

Стан торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва між Україною та Республікою Куба

 Торговельно-економічне партнерство України з Кубою, яке триває ще з 60-х років минулого сторіччя за часів СРСР, є, за звичай, незначним за масштабами та об’ємами. Але, за підсумками 2013-2015 рр. відмічається активізація торговельно-економічного співробітництва.

Основною договірно-правовою базою між Україною та Республікою Куба в торговельно-економічній та інвестиційній площині є «Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Куба про торговельно-економічне співробітництво» від 20.06.1998р. та «Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій» від 20.05.1995р.

Впродовж 2013-2015 рр. відбулося певне пожвавлення українсько-кубинського торговельно-економічного співробітництва, пов’язане, переважно, з поставкою на Кубу авіаційної техніки українського виробництва. В зазначений період відбулося зростання обсягів двосторонньої торгівлі, які стали рекордними починаючи з 1992р. Пріоритетна увага у розбудові взаємних відносин в економічній сфері приділялась виконанню плану заходів за результатами державного візиту Президента України (20-23 жовтня 2011 р.) та підтримці одного з головних напрямків двосторонньої економічної співпраці, який намітився останніми роками, авіаційної сфери.

Серед найбільших інтересів України у двосторонніх відносинах з Кубою в економічній сфері та головними напрямками співпраці є: торговельно-економічне співробітництво, співпраця у авіаційній, хімічній, машинобудівній (вантажівки, трактори), медичній, фармакологічній, гірничо-видобувній, енергетичній сферах та у галузі сільського господарства.

Реалізація окремих проектів.

 

Активізація співпраці з кубинською стороною у авіаційній галузі в 2013-2015 рр. дала потужний поштовх до збільшення двостороннього товарообороту практично в 5 разів. Протягом зазначеного періоду виконано контракт на поставку 6-ти українських літаків Ан-158 кубинській авіакомпанії «Cubana de Aviacion», який було підписано  29 червня 2012р. В 2013 р. кубинській стороні передано 3 літаки Ан-158, на протязі 2014 р. - ще 2 літаки, у 2015 р. – останній шостий літак.

Нажаль протягом 2013-2015 рр. не вдалося втілити в життя домовленість, досягнуту під час Державного візиту Президента України до Республіки Куба (20-23 жовтня 2011 р.) щодо започаткування регулярних прямих повітряних перевезень пасажирів за маршрутом Київ-Гавана-Київ. Планувалося, що українська компанія  «Аеросвіт» розпочне польоти за згаданим маршрутом ще у 2012 р. по завершенні запланованого збільшення кількості далекомагістральних повітряних суден у власному парку. Проте, у зв'язку з банкротством авіакомпанії «Аеросвіт» та малим пасажиропотоком на напрямку Київ-Гавана-Київ, відкриття регулярного авіарейсу найближчим часом малоймовірне. Хоча вбачається перспективним започаткування регулярних прямих повітряних перевезень пасажирів за даним маршрутом. Даний проект може мати позитивний ефект в різних сферах співробітництва: авіації, туризмі, розширенні культурних зв’язків.

Одним з найбільших спільних українсько-кубинських проектів у автомобільній галузі на сьогоднішній день є проект між офіційним представництвом ПАТ «АвтоКрАЗ» на Кубі та кубинською фірмою СОМЕК (Міністерство будівництва Куби) в м. Сієнфуегос з ремонту та модернізації автотехніки сімейства «КрАЗ».

Починаючи з 2009 р. здійснено зборку, ремонт та модернізацію близько 400 автомобілів. Виробнича потужність підприємства становить 300-400 вантажівок щороку. Крім заводу в м. Сьєнфуегос у 2012 р. започатковано нові виробничі потужності в м. Сантьяго де Куба, що позитивно сприймається кубинським керівництвом.

У 2014 р. ПАТ «АвтоКрАЗ» підписав контракт технічного сприяння з підприємством COMEK. Разом з контрактом технічного сприяння з підприємством COMEK була підписана угода щодо поставок 60 машинокомплектів для модернізації автомобілів марки КрАЗ та з можливістю розширення модельного ряду. Завершено процедуру внесення ПАТ «АвтоКрАЗ» до реєстру постачальників кубинської компанії «АБАПЕТ», яка спеціалізується на імпорті для потреб нафтовидобувної промисловості.

З метою розширення географії поставок автомобілів КрАЗ проводиться робота щодо надання сприяння представництву ПАТ «АвтоКрАЗ» у встановленні дієвих зв’язків та започаткуванні двосторонніх переговорів з метою виходу на домініканський, венесуельський та нікарагуанський ринки великих вантажних автомобілів.

Позитивна тенденція відмічається в українсько-кубинській співпраці в металургійній та машинобудівній галузях. Так, науково-виробнича фірма «Спектр» продовжує брати участь у тендері з модернізації металургійного заводу «Empresa Siderúrgica José Martí», який тимчасово призупинено до вирішення проблем з фінансуванням, та у тендері з модернізації прокатного цеху металургійного заводу "Las Tunas" в однойменній провінції. У 2015 р. відбулися переговори НВФ  «Спектр» з кубинською державною компанією ЕМТА щодо контракту на виготовлення та поставку кубинській стороні баштових кранів, а також щодо створення спільного підприємства для виготовлення та реалізації кранів та частин до них. Підписано Меморандум про співпрацю.

Співпраця в енергетичній сфері має великий потенціал для українських підприємств, зокрема у розробці нафтогазових родовищ на території Куби і поставки відповідного обладнання та труб. Маючи велику залежність від імпорту енергоносіїв кубинський уряд Куби продовжує покладати великі надії на знаходження покладів вуглеводнів у своїй економічній зоні в Мексиканській затоці, проте ці пошуки поки що не дали особливих результатів. Незважаючи на відсутність результатів, перспективи в цій області не змінюються і залишаються дуже високими.

Традиційно, вагомий потенціал співробітництва з Кубою полягає у сферах охорони здоров'я, біотехнологій та фармакології. Триває співпраця українських онкологічних інститутів з кубинськими фармацевтичними центрами та підприємствами щодо проведення спільних досліджень нових сучасних кубинських препаратів для лікування онкологічних захворювань. Продовжується робота щодо розвитку співпраці між Інститутом раку України та Інститутом Молекулярної Імунології Республіки Куба, на основі спільного Меморандуму про взаєморозуміння, підписаного за сприянням Посольства у 2013 р. Триває робота щодо визначення напрямків спільних проектів у сфері лікування онкологічних захворювань та пошук джерел їх фінансового забезпечення.

У 2015 р. продовжувалась робота по реєстрації в Україні препаратів для лікування пацієнтів з онкологічними захворюваннями «СІМАher» та «СІМАvax», а також гомеопатичного препарату для лікування онкохворих VIDATOX ® 30 СН. 

Продовжується робота щодо розвитку на фармацевтичних потужностях України спільного підприємства по виробництву онкологічних препаратів та вакцин. Так, у 2013 р. на підприємство ТОВ «Фармекс груп» була поставлена та реалізована перша партія субстанції препарату «Імбалк» («Еритропоетін»),, а також проведено передачу технології виробництва препарату «Філграстім». У 2014 р. українськими експертами перевірено якість виробництва препарату «Імбалк» на кубинських підприємствах та його відповідність європейським стандартам, результатом чого стало отримання кубинською стороною сертифікату GMP, що відкриває широкі перспективи препарату на українському ринку. З 2014 р. ТОВ «Фармекс груп» розпочало, випуск препарату «Імбалк» зокрема здійснювало розфасовку препарату, виготовленого на Кубі.

Поки не набула подальшої реалізації програма з лікування та оздоровлення дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Наприкінці 2013 р. було опрацьовано та узгоджено Проект Угоди «Про співпрацю між Міністерством охорони здоров’я Республіки Куба та Міністерством охорони здоров’я України щодо надання медичної допомоги дітям, постраждалим внаслідок Чорнобильської аварії та інших екологічних катастроф», але рішення щодо бюджетного фінансування не прийнято. Кубинська сторона заявляє про готовність відновити Програму, але тільки на комерційній основі.

Куба володіє вакцинами проти різних форм менінгіту, гепатиту, онкологічних захворювань та препаратами для лікування вітіліго, алопеції, що може становити предмет зацікавленості українських імпортерів.

За умови надання привабливих умов кредитування (від одного року) та конкурентоспроможних цін (основним чином у порівнянні з виробниками вагонів з Китаю, Росії, Канади, Франції, Мексики) привабливим для українських виробників вагонів може стати участь у національному інфраструктурному проекті з розширення залізної дороги від м. Пінар дель Ріо до м.Сант’яго де Куба. Відповідно до 5 річної державної програми розвитку залізничного транспорту планується загалом закупити 250 пасажирських вагонів. Одним з головних постачальників міг б стати ВАТ «Крюківський вагонобудівний завод», якого кубинська сторона пам'ятає ще за часів СРСР.

Просуванню вітчизняної продукції на кубинський ринок та ринки інших країн регіону сприяє участь українських підприємств та організацій у міжнародних виставкових заходах, насамперед таких, що проходять на Кубі. З 2 по 7 листопада 2015 р. в Міжнародному виставковому комплексі «EXPOCUBA» відбувся 33-й Міжнародний Гаванський ярмарок (FIHAV 2015). Головними завданнями цьогорічного ярмарку були визначені наступні: укріплення довіри економічних партнерів, збільшення кубинського експорту, інтеграція товарів та послуг з високою доданою вартістю, а також залучення іноземних інвестицій. Україну на виставці традиційно представляла Науково-виробнича фірма «Спектр», яка пропонувала Кубі продукцію та послуги понад 30 українських підприємств та організацій. Зокрема під час роботи виставки членами української делегації було проведено презентацію металургійних проектів для керівництва Міністерства Індустрії Куби; переговори з кубинською державною компанією ЕМТА щодо укладання контракту на виготовлення та поставку кубинській стороні баштових кранів; переговори щодо участі в тендері з модернізації прокатного цеху металургійного заводу в провінції Лас Тунас;  переговори з керівництвом компаній «Cubana de Aviación» та «Aviaimport» щодо організації технічного супроводження українських літаків Ан-158; переговори з представниками готельного бізнесу щодо участі українських компаній в модернізації існуючих та оснащенні нових готелів на Кубі.

Пітримуєься постійний і активний діалог з Торговою палатою Куби, з основною метою активізувати двостороннє співробітництво у підприємницькій і торговельній сферах. Палаті регулярно надаються матеріали щодо поточної економічної ситуації в Україні та представницько-довідкові матеріали щодо промислового, туристичного та рекреаційного потенціалу України та її регіонів, загальна інформація щодо її основних сфер промисловості та ділового іміджу. 

Двостороння торгівля

Обсяги торгівлі товарами між Україною та Кубою у 2015 р. склали 37,56 млн.дол.США, що на 56,5% менше ніж у 2014 р.. При цьому, експорт українських товарів до Куби зменшився на 57,1% і становив 36,38 млн.дол.США, а імпорт з Куби зменшився на 26,2% і становив 1,18 млн.дол.США. Позитивне для України сальдо склало 35,2 млн.дол.США.

Структура двосторонньої торгівлі з Кубою залишається нерозвиненою у повному обсязі і значною мірою залежить від кон’юнктури зовнішніх ринків. Так, зважаючи на сприятливу кон’юнктуру для українського літакобудування в структурі українського експорту до Куби левову частку займають літальні апарати (69,3%), далі йдуть традиційні позиції: реактори ядерні, котли, машини (10,9%), засоби наземного транспорту крім залізничного (6,3%). У 2015 р. порівнянні з попередніми роками практично відсутні поставки зернових (у 2014 р. – 12% від загального експорту) та мінеральних добрив (у 2014 р. – 8,9%). Імпорт має вузьку спеціалізацію і складається в основному з реакторів ядерних, котлів, машин (48,2%), алкогольних і безалкогольних напоїв та оцту (25,5%), а також приладів та апаратів оптичних, фотографічних (18,3%).

У 2015 р. найбільший вплив на формування позитивного сальдо зовнішньоторговельного обороту за видами економічної діяльності здійснювала  торгівля літальними апаратами та запасними частинами до них, технікою сільського господарства.

Обсяги торгівлі послугами залишаються дуже низькими, у 2015 р. вони склали 1.1 млн.дол.США і збільшились на 15,7%, порівняно з 2014 р. При цьому, експорт українських послуг до Куби збільшився на 38,2% і склав 437,2 тис.дол.США, а імпорт з Куби збільшився на 4% і становив 666,5 тис.дол.США. Негативне для України сальдо склало 229,4 тис.дол.США.

За даними Держстату України станом на 01.01.2014 р. обсяги прямих іноземних інвестицій в економіку України з Куби становили 2,1 млн.дол.США (на початок 2013 року - 421,5 тис.дол.США). Найбільші обсяги ПІІ надходять до сфери охорони здоров’я та фармацевтичної галузі. Українських інвестицій в економіку Куби не зареєстровано.

З огляду на те, що Куба сама є країною-реципієнтом капіталовкладень, більш реальним і привабливим для українських підприємців вбачається інвестування у спільні проекти у таких сферах як гірничо-видобувна, енергетика, фармацевтика, інфраструктура, транспорт, телекомунікації, сільське господарство.

За даними Держстату України (таблиця) обсяги зовнішньої торгівлі товарами та послугами між Україною та Кубою у 2015 р. склали 38,66 млн.дол.США і зменшилися на 55,75% у порівнянні з 2014 р. При цьому, український експорт до Куби зменшився на 56,75% (або на 48,29 млн.дол.США) та склав 36,81 млн.дол.США, а імпорт з Куби зменшився на 17,6% (або на 394 тис.дол. США)  і становив 1,846 млн.дол.США. Позитивне для України сальдо склало 34,97 млн.дол.США.

 

Таблиця

 

Динаміка зовнішньоторговельного обороту між Україною та Республікою Куба

за 2006-2015 рр.

(за даними Держстату України)

(млн. дол. США)

Рік

 

Показник

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2015/

2014

%

ЗТО

21,5

23,0

53,0

19,0

31,1

27,9

32,0

141,1

87,35

38,66

   44,25

В т.ч. – товарами

20,6

21,4

50,5

17,0

25,9

26,5

30,9

139,3

86,4

37,56

43,47

- послугами

0,9

1,6

2,4

2,0

5,2

1,4

1,1

1,7

0,95

1,1

115,7

Експорт

19,5

20,1

48,7

15,1

17,4

25,4

29,5

138,7

85,1

36,81

43,25

В т.ч. – товарами

19,2

19,6

47,6

13,6

12,9

24,8

29,2

137,8

84,8

36,38

42,9

- послугами

0,4

0,5

1,1

1,4

4,5

0,7

0,3

0,883

0,311

0,43

138,2

Імпорт

2,0

2,9

4,3

4,0

13,7

2,4

2,5

2,4

2,24

1,846

82,4

В т.ч. – товарами

1,4

1,8

3,0

3,4

13,0

1,7

1,7

1,6

1,6

1,18

73,75

- послугами

0,6

1,1

1,4

0,6

0,7

0,7

0,8

0,864

0,639

0,666

104,2

Сальдо

17,6

17,3

44,4

11,1

3,7

23,0

27,1

136,3

82,86

34,97

-

В т.ч. – товарами

17,7

17,8

44,6

10,2

-0,1

23,1

27,5

136,2

83,2

35,2

-

- послугами

-0,2

-0,6

-0,3

0,9

3,8

0,0

-0,4

+0,019

-0,328

-0,229

-

 

 

Загалом за останні три роки українсько-кубинська співпраця у торговельно-економічній сфері набула позитивної динаміки. Подальша практична реалізація згаданих вище домовленостей та розвиток двосторонньої співробітництва залежатиме від активності та готовності української сторони запропонувати не лише техніку та обладнання власного виробництва, а й пропозиції у кредитуванні свого експорту, інвестування у спільні проекти в різних сферах, передачу відповідних технологій, зокрема, шляхом створення на території Куби спільних підприємств тощо.