• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
Економіка та бізнес-клімат в Республіці Куба.
Опубліковано 01 березня 2021 року о 16:19

Республіка Куба, яка вже тривалий час перебуває у стані глибокої економічної кризи, в період боротьби з пандемією коронавірусу опинилася в найжорсткіших умовах виживання: триваючі санкції з боку США; припинення міжнародного авіаційного та морського сполучення; замороження інвестицій; зупинка функціонування основного донора кубинської економіки - туристичної галузі. В цих нових для Куби умовах «коронавірусної» блокади кубинське керівництво докладає максимум зусиль для підтримки економіки країни,

Початок 2021 року для економіки Куби охарактеризувався започаткуванням чергового етапу економічних реформ та ліквідацією бівалютної системи. Валютна реформа поставила крапку на 27-річному житті країни з двома валютами. Її головним результатом для населення стало збільшення мінімальної заробітної плати на 500% (еквівалент відповідно до офіційного державного курсу -  87,5 дол. США).

Економічні реформи, розпочаті керівництвом держави, передбачають девальвацію національної валюти (песо), збільшення оптових та роздрібних цін, ліквідацію низки державних субсидій та зростання заробітної плати і пенсій. Реформи також включають надання державним компаніям більшої свободи та децентралізацію процесу прийняття рішень. Уряд дозволив фірмам утримувати більшу частку своїх експортних доходів, а не залежати від централізованого розподілу твердої валюти.. 

У лютому 2021 року уряд Куби оголосив, що у рамках найбільшої за роки реформи державної економіки дозволяє приватному бізнесу працювати у більшості секторів економіки. Раніше приватна діяльність обмежувалася переліком галузей, визначених державою. Зараз їх перелік розширено зі 127 до понад 2000. Кубинські урядовці заявили, що держава зосередиться лише на галузях, які вважаються стратегічними: ЗМІ, охорона здоров'я та оборона.

Незважаючи на великі очікування від оголошених реформ, реальна ситуація на острові опинилася на межі економічної катастрофи. Відповідно до офіційних даних, упродовж 2020 року валовий внутрішній продукт Куби скоротився на 11%, головним чином через пандемію COVID-19. Кубинська економіка продовжує боротися з проблемами ліквідності, уряд не може отримати доступ до позик міжнародних фінансових установ. Проливні дощі та дефіцит добрив призвели до низького врожаю сільськогосподарської продукції. Міністерство сільського господарства Куби визнало, що ситуація у 2021 році залишиться незмінною. Це край небезпечно для країни, яка імпортує до 80% продуктів харчування. Не зважаючи на намагання уряду подолати продовольчу кризу, продуктів для населення не вистачає, на острові спостерігаються величезні черги за продовольчими товарами, назріває криза нестачі базових товарів.

Багато державних компаній, що працювали за курсом 1 кубинського песо за 1 долар, швидше за все, не зможуть вижити за новим курсом 24 кубинських песо за 1 долар. Уряд пообіцяв надавати цим підприємствам фінансову підтримку упродовж року, субсидуючи їх, хоча, скоріш за все, цього може виявитись замало, особливо з огляду на слабку світову економіку та відсутність капіталу для модернізації застарілої інфраструктури. 

За останні два роки, відколи в країні розпочався гострий валютний дефіцит, з ринку Куби по причині великої заборгованості кубинської сторони пішла велика кількість іноземних компаній Прострочення платежів стало, фактично, типовою проблемою торговельних відносин кубинської сторони з імпортерами. При цьому, з початком пандемії COVID-19 ця проблема значно посилилася. 


Одним з основних каналів зовнішніх надходжень для Куби залишається продаж професійних послуг, особливо медичних, за кордоном. Цей внесок у ВВП у період з 2012 по 2017 рік знизився з 13,8 до 8,3 % відсотка, однак 2020 рік вніс свої корективи. По всьому світу було відправлено великі кубинські групи медиків для боротьби зі світовою пандемією. Водночас, на тлі загального спаду ділової активності у світі дані програми не стали рятівними для економіки острова.

Ще однією важливою особливістю 2020 року є той факт, що грошові перекази з-за кордону, які є найбільшим джерелом валюти для Куби (уряд не публікує офіційних даних), суттєво зменшилися під впливом коронавірусної кризи.

Кубинський експорт у 2020 році також демонстрував низьку ефективність. Криза вплинула на такий важливий сектор експорту Куби, як тютюн. Для прикладу, у 2019 році кубинський світовий експорт тютюну зріс лише на 2 відсотки, що було найнижчим показником за шість років. Вплив пандемії на китайську економіку - основний азіатський ринок кубинського тютюну - скоріше за все ще більше скоротив існуючий експорт. 

Іншою галуззю, яка зазнала значного негативного впливу, став туризм, Загалом, через COVID-19 та закриття кубинських кордонів сектор переживає безпрецедентну кризу. Грошові втрати острова у туризмі дуже великі і вже мають значні наслідки, враховуючи зв’язок сектору з іншими сферами кубинської економіки. 

Основними експортними позиціями для Куби сьогодні залишається ром, кава та тютюн.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux