Україна цього року вперше спільно з іншими демократичними державами відзначатиме 70-у річницю перемоги над нацизмом у Європі. 8 травня – День пам’яті та примирення, 9 травня – День Перемоги, 2 вересня – 70-ту річницю завершення Другої світової війни.
8 травня за підтримки Адміністрації Президента України та Інституту національної пам’яті в Києві пройде церемонія вшанування пам'яті жертв Другої світової війні.
Вранці 8 травня планується урочисте засідання Верховної Ради за участю Президента України.
Офіційна церемонія відзначення Дня пам’яті та примирення розпочнеться о 22:00 з виступу Президента України на площі біля приміщення музею Великої вітчизняної війни. Годину триватиме меморіально-мистецька програма «Голоси Героїв». У програмі візьмуть участь Ансамбль пісні й танцю Збройних сил України, «Піккардійська терція», «Тельнюк: Сестри», «Kozak System», «Кому вниз» та інші колективи.
О 23.01 в Україні пройде міжнародна акція пам'яті «Перша хвилина миру», після чого буде запалена чаша «Вогонь Слави». Відзначення першої хвилини миру — загальноєвропейська традиція, до якої ми з радістю приєднуємося. Саме о 23.01 сімдесят років тому набрав чинності Акт про капітуляцію Третього райху.
Програма 9 травня буде більш насиченою. О 9 ранку громадські організації планують проведення флешмобу на Хрещатику — з поштових коробок на всю вулицю буде викладений слоган «Пам’ятаємо. 1939-1945. Перемагаємо». Протягом дня волонтери та громадськість матимуть змогу наповнювати коробки гуманітарною допомогою, яка пізніше буде надіслана на Схід України.
Офіційна частина відзначення почнеться об 11:00 у Парку Слави. Після покладання квітів до Могили невідомого солдата відбудеться марш військових оркестрів, що пройде від Площі Слави до Музею Великої вітчизняної війни. Участь в марші візьмуть не лише українські колективи, але й оркестри з інших країн. Таким чином започатковується традиція параду військових оркестрів, де будуть представлені не лише національні, а й закордонні виконавці.
Об 11:30 на території музею п’ятсот новобранців ЗСУ складуть присягу на вірність Українському народові у присутності Верховного Головнокомандувача Збройних Сил – Президента України. З 12:10 до вечора триватиме святковий концерт.
Низка столичних парків з 18:00 стануть сценами для закордонних оркестрів. Так, Маріїнський парк на годину перетвориться на парк Польщі, де гратиме Польський військовий оркестр, Ботанічний сад ім. академіка Гришка — на Естонський парк, парк Шевченка — на Йорданський парк, а Голосіївський парк – на Литовський парк. Парк Перемоги на Дарниці стане парком Сербії.
Відзначення 70-ї річниці перемоги над нацизмом завершиться 11 травня прем’єрою документальної стрічки «Аеропорт», яку о 20:30 транслюватимуть усі ключові телеканали.
Надзвичайно важливо, що Україна відмовляється від застарілих радянських традицій. Сьогодні ці традиції використовуються проти нас російською пропагандою — саме вони допомагають Росії заохотити занурити власну країну у вир нової війни – війни проти України. Заходи, які проводитиме Україна на відзначення річниці Другої світової війни, на відміну від російських, будуть спрямовані не на демонстрацію агресії та військової міці, а на вшанування пам'яті загиблих.
Ми не збираємося змагатися з Росією в масштабах святкування та виводити на парад нові літаки. Це — не обличчя України. Ми маємо показати справжній характер українців — миролюбної нації, яка, однак, може за себе постояти.