• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
Україно-кубинські відносини
Опубліковано 06 травня 2020 року о 16:43

Українсько-кубинські відносини

6 грудня 1991 р. Республіка Куба однією з перших серед країн Латинської Америки визнала незалежність України. Протокол про встановлення дипломатичних відносин був підписаний 12 березня 1992 р. у Києві.

У вересні 1993 р. у Гавані відкрито Посольство України. Генеральне консульство Куби в Україні у 1992 р. набуло статусу посольства. З 2020 року Послом Республіки Куба в Україні є Н.Д.Агілера.

Контакти на найвищому та вищому рівнях:
1) візити на Кубу: Президента України – 2000 р. (робочий), 20-23 жовтня 2011 р. (державний); Голови Верховної Ради України – 1997 р.; Міністра закордонних справ України – 1998 р., 2002 р. та 2010 р.;
2) візити в Україну: Міністра закордонних справ Куби – 1995 р., 2003 р., лютий2011 р.

У вересні 2012 року у ході роботи 67-ї сесії ГА ООН відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Главою зовнішньополітичного відомства Куби Б. Родрігесом Паррілья.

Останні українсько-кубинські політичні консультації відбулися під час офіційного візиту в Україну 12-13 березня 2013 року Першого заступника Міністра закордонних справ Куби Марселіно Медіни. З української сторони політичні консультації очолював Заступник Міністра закордонних справ України – керівник апарату А.В.Олефіров.

Основою договірно-правової бази між Україною та Республікою Куба в торговельно-економічній та інвестиційній площині є «Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Куба про торговельно-економічне співробітництво» від 20.06.1998р. та «Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій» від 20.05.1995р.

За підсумками 2020 року експорт товарів з України до Куби склав 92,1% до 2019 року, досягнувши показника у 4,1 млн.дол.США. Імпорт склав 1,14 млн.дол.США та у порівнянні з 2019 р. зменшився на 12%. При цьому позитивне для України сальдо склало 3,54 млн.дол.США. Експорт послуг з України до Куби становив 73,1 % від 2019 року. Об'єм експорту послуг продовжує залишатись відносно невеликим (410,7 тис.дол.США), щоб впливати на загальний товарообіг.

У структурі українського експорту до Куби перше місце вперше посіли жири та олії тваринного або рослинного походження (товарна позиція 09: 35,6%), далі йдуть традиційні для торгівлі з Кубою товарні позиції: реактори, котли, машини (т.п. 84: 23,3%) та засоби наземного транспорту, крім залізничного (т.п. 87: 18,4%),Імпорт з Куби складався в основному з алкогольних і безалкогольних напоїв (76,7%), тютюну і промислових замінників тютюну (15,4%).

Головними напрямами співпраці України та Куби в економічній сфері є авіація, машинобудування, металургія, продовольча сфера, енергетика.

Одними з найбільших спільних українсько-кубинських проектів є:

- в автомобільній галузі: проект між «АвтоКрАЗ» та кубинською фірмою СОМЕК (Міністерство будівництва Куби) у м.Сьєнфуегос з ремонту та модернізації автотехніки сімейства «КрАЗ». На виробничих потужностях заводів у м. Сьєнфуегос та, з 2012 р., - у м. Сантьяго-де-Куба, було заплановано збирати 300- 400 вантажівок щороку. Починаючи з 2009 р., здійснено збірку, ремонт та модернізацію близько 400 автомобілів. Останніми роками, незважаючи на очікування, співробітництво розвитку не набуло. Підприємству ПрАТ «АвтоКрАЗ» не вдалося активізувати роботу на ринку Куби. Серед головних причин – обмежені фінансові можливості кубинської сторони.

- в авіаційній сфері: експлуатація кубинською компанією «Cubana de Aviación» 6-ти українських літаків Ан-158. З 2018 року всі літаки перебувають у несправному стані та потребують ремонту. Питання відновлення технічної справності літаків перебуває на стадії обговорення. Основна проблема –

відсутність у кубинської сторони джерел фінансування. Також виникла пауза в інших напрямах співпраці в авіації, а саме: продовження терміну служби та поставка запасних частин для літаків Ан-24/26; поставка запасних частин та ремонт вертолітних двигунів виробництва ПАТ «Мотор Січ».

Активного розвитку поступово набуває співробітництво у напрямі постачання на Кубу продовольчих товарів. Після поступового зростання протягом останніх двох років на першій позиції українського експорту на Кубу впевнено закріпились товари за позицією «жири та олії тваринного або рослинного походження». На кубинський ринок вийшла відома українська торгова марка «Тульчинка» з однойменним вершковим маслом. Значно зросли поставки соняшникової олії, яка розфасовується на Кубі місцевим торговим домомAcebuchal і продається під назвою ECASOL.

Незважаючи на жорсткі карантинні умови на Кубі у 2020 році, пов’язані з пандемією, та проблеми з авіаційним сполученням, активізувалось двостороннє співробітництво у галузі енергетики. Українські компанії у співпраці з іноземними партнерами успішно беруть участь в проєктах з модернізації кубинських ТЕС.

Вагомий потенціал співробітництва з Кубою міститься у сферах охорони здоров'я, біотехнологій та фармакології. У сфері фармакології реалізовувався проєкт розвитку спільного підприємства в Україні з виробництва препаратів та вакцин.

Співробітництво між Україною та Кубою в культурно-гуманітарній сфері розвивається на основі міжурядової Угоди про співробітництво в галузях культури, освіти і науки, що набула чинності у 1994 р.

До грудня 2011 року головним напрямом українсько-кубинського гуманітарного співробітництва було лікування та оздоровлення дітей з України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Започаткування лікувальної Програми “Діти Чорнобиля” було ініційовано безпосередньо попереднім Головою Державної Ради та Ради Міністрів Куби Ф.Кастро. За майже 21 рік здійснення Програми курс реабілітації у кубинському лікувально-оздоровчому центрі “Тарара” пройшли, за даними кубинської сторони, понад 24 тис. пацієнтів (з них близько 21тис.340 складають діти, переважно, з України), серед яких 20% – з важкими онкологічними, імунними, ортопедичними та системними захворюваннями. У свою чергу, група кубинських медиків постійно працювала у Дитячому санаторно-оздоровчому центрі «Дружба» (м.Євпаторія), надаючи послуги з медичної реабілітації пацієнтам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС. У листопаді 2011 р. кубинська сторона, посилаючись на економічні труднощі, повідомила про припинення надання послуг на безкоштовній основі. Було розроблено проєкт нової комерційної Угоди «Про співпрацю між Міністерством охорони здоров’я Республіки Куба та Міністерством охорони здоров’я України щодо надання медичної допомоги дітям, постраждалим внаслідок Чорнобильської аварії та інших екологічних катастроф».

З 31 березня по 4 квітня 2010 р. у Гавані вперше в Латинській Америці пройшов Тиждень українського кіно, на якому були продемонстровані 5українських фільмів кіностудії ім. Довженка.

У 2012 році, на прохання кубинської сторони, Україна надала гуманітарну допомогу Кубі у вигляді мінерального добрива (карбаміду) у кількості 15700 тон та мішків для його фасування у кількості 320 280 штук (на суму майже 10млн.дол.США).

У 2014-2020 рр. Посольство надавало сприяння українським телеканалам у зйомках програм на Кубі та про Кубу, українським шахістам, які брали участь у шаховому турнірі - Меморіалі Хосе Рауля Капабланки, українським боксерам, які брали участь у змаганнях на Кубі у рамках Всесвітньої серії боксу та іншим митцям та спортсменам.

Українсько-кубинське співробітництво у сфері освіти має глибокі традиції, враховуючи, що за часів колишнього СРСР у вищих навчальних закладах України було підготовлено близько 9 тис. кубинських фахівців. Під час візиту Президента

України на Кубу (жовтень 2011 р.) на рівні Міністра освіти і науки України було домовлено про виділення декількох стипендій на рік для отримання післядипломної освіти для кубинців з вищою освітою.

Уряд Куби проявляє зацікавленість у поглибленні співпраці у сферах охорони здоров'я, біотехнологій та фармакології. З метою розвитку співпраці у сфері охорони здоров'я у 2013 р. між Інститутом раку України та Центром Молекулярної Імунології Республіки Куба було підписано Меморандум про взаєморозуміння.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux