• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Español
Україно-кубинські відносини
Опубліковано 06 травня 2020 року о 16:43

Українсько-кубинські відносини

6 грудня 1991 року Республіка Куба однією з перших серед країн Латинської Америки визнала незалежність України. Протокол про встановлення дипломатичних відносин був підписаний 12 березня 1992 року у Києві.

У вересні 1993 року у Гавані відкрито Посольство України. Генеральне консульство Куби в Україні у 1992 року набуло статусу посольства. З 2020 року Послом Республіки Куба в Україні є Н.Д.Агілера.

Контакти на найвищому та вищому рівнях:

1) візити на Кубу: Президента України – 2000 р. (робочий), 20-23 жовтня 2011р. (державний); Голови Верховної Ради України – 1997 р.; Міністра закордонних справ України – 1998 р., 2002 р. та 2010 р.;

2) візити в Україну: Міністра закордонних справ Куби – 1995 р., 2003 р., лютий 2011 р.

У вересні 2012 року у ході роботи 67-ї сесії ГА ООН відбулася зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Главою зовнішньополітичного відомства Куби Б. Родрігесом Паррілья.

12-13 березня 2013 року під час офіційного візиту в Україну Міністра закордонних справ Куби Марселіно Медіни відбулися українсько-кубинські політичні консультації. З української сторони політичні консультації очолював Заступник Міністра закордонних справ України – керівник апарату А.В.Олефіров.

26 квітня 2021 року в МЗС України у режимі відео-конференції відбулися політичні консультації на рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств двох країн. З української сторони політичні консультації очолював заступник Міністра закордонних справ України Є.Єнін, з кубинської сторони - заступниця Міністра закордонних справ Куби Анаянсі Родрігес

Основою договірно-правової бази між Україною та Республікою Куба в торговельно-економічній та інвестиційній площині є «Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Куба про торговельно-економічне співробітництво» від 20.06.1998р. та «Угода про сприяння та взаємний захист інвестицій» від 20.05.1995р.

За підсумками 2021 року експорт товарів з України до Куби склав 65,7% до 2020 року, досягнувши показника у 3,08 млн.дол.США. Імпорт склав 1,68 млн.дол.США та у порівнянні з 2020 р. збільшився на 47%. При цьому позитивне для України сальдо склало 1,4 млн.дол.США. Експорт послуг з України до Куби становив 12,5 % від 2020 року. Об'єм експорту послуг продовжує залишатись відносно невеликим (51,4 тис.дол.США), щоб впливати на загальний товарообіг.

У структурі українського експорту до Куби перше місце займають вироби з чорних металів (товарна позиція 73: 39,8%), далі йдуть жири та олії тваринного або рослинного походження (товарна позиція 09: 30,9%). Імпорт з Куби складався в основному з алкогольних і безалкогольних напоїв (69,7%), тютюну і промислових замінників тютюну (24,0%).

Головними напрямами співпраці України та Куби в економічній сфері є авіація, машинобудування, металургія, продовольча сфера, енергетика.

Одними з найбільших спільних українсько-кубинських проектів є:

- в автомобільній галузі: проект між «АвтоКрАЗ» та кубинською фірмою СОМЕК (Міністерство будівництва Куби) у м.Сьєнфуегос з ремонту та модернізації автотехніки сімейства «КрАЗ». На виробничих потужностях заводів у м. Сьєнфуегос та, з 2012 року - у м. Сантьяго-де-Куба, було заплановано збирати 300-400 вантажівок щороку. Починаючи з 2009 року, здійснено збірку, ремонт та модернізацію близько 400 автомобілів. Останніми роками, незважаючи на очікування, співробітництво розвитку не набуло. Підприємству ПрАТ «АвтоКрАЗ» не вдалося активізувати роботу на ринку Куби. Серед головних причин – обмежені фінансові можливості кубинської сторони.

- в авіаційній сфері: експлуатація кубинською компанією «Cubana de Aviación» 6-ти українських літаків Ан-158. З 2018 року всі літаки перебувають у несправному стані та потребують ремонту. Питання відновлення технічної справності літаків перебуває на стадії обговорення. Основна проблема – відсутність у кубинської сторони джерел фінансування. Також виникла пауза в інших напрямах співпраці в авіації, а саме: продовження терміну служби та поставка запасних частин для літаків Ан-24/26; поставка запасних частин та ремонт вертолітних двигунів виробництва ПАТ «Мотор Січ».

Незважаючи на жорсткі карантинні умови на Кубі у 2021 році, пов’язані з пандемією, та проблеми з авіаційним сполученням, активізувалось двостороннє співробітництво у галузі енергетики. Українські компанії у співпраці з іноземними партнерами успішно беруть участь в проєктах з модернізації кубинських ТЕС.

Вагомий потенціал співробітництва з Кубою міститься у сферах охорони здоров'я, біотехнологій та фармакології. У сфері фармакології реалізовувався проєкт розвитку спільного підприємства в Україні з виробництва препаратів та вакцин. З метою розвитку співпраці у цій сфері у 2013 році між Інститутом раку України та Центром Молекулярної Імунології Республіки Куба було підписано Меморандум про взаєморозуміння.

Співробітництво між Україною та Кубою в культурно-гуманітарній сфері розвивається на основі міжурядової Угоди про співробітництво в галузях культури, освіти і науки, що набула чинності у 1994 року.

До грудня 2011 року головним напрямом українсько-кубинського гуманітарного співробітництва було лікування та оздоровлення дітей з України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Започаткування лікувальної Програми “Діти Чорнобиля” було ініційовано безпосередньо попереднім Головою Державної Ради та Ради Міністрів Куби Ф.Кастро. За майже 21 рік здійснення Програми курс реабілітації у кубинському лікувально-оздоровчому центрі “Тарара” пройшли, за даними кубинської сторони, понад 24 тис. пацієнтів (з них близько 21 тис.340 складають діти, переважно, з України), серед яких 20% – з важкими онкологічними, імунними, ортопедичними та системними захворюваннями. У свою чергу, група кубинських медиків постійно працювала у Дитячому санаторно-оздоровчому центрі «Дружба» (м.Євпаторія), надаючи послуги з медичної реабілітації пацієнтам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС. У листопаді 2011 року кубинська сторона, посилаючись на економічні труднощі, повідомила про припинення надання послуг на безкоштовній основі. Було розроблено проєкт нової комерційної Угоди «Про співпрацю між Міністерством охорони здоров’я Республіки Куба та Міністерством охорони здоров’я України щодо надання медичної допомоги дітям, постраждалим внаслідок Чорнобильської аварії та інших екологічних катастроф».

З 31 березня по 4 квітня 2010 року у Гавані вперше в Латинській Америці пройшов Тиждень українського кіно, на якому були продемонстровані 5 українських фільмів кіностудії ім. Довженка.

У 2012 році, на прохання кубинської сторони, Україна надала гуманітарну допомогу Кубі у вигляді мінерального добрива (карбаміду) у кількості 15700 тон та мішків для його фасування у кількості 320 280 штук (на суму майже 10 млн.дол.США).

У 2014-2020 роках Посольство надавало сприяння українським телеканалам у зйомках програм на Кубі та про Кубу, українським шахістам, які брали участь у шаховому турнірі - Меморіалі Хосе Рауля Капабланки, українським боксерам, які брали участь у змаганнях на Кубі у рамках Всесвітньої серії боксу та іншим митцям та спортсменам.

Українсько-кубинське співробітництво у сфері освіти має глибокі традиції, враховуючи, що за часів колишнього СРСР у вищих навчальних закладах України було підготовлено близько 9 тис. кубинських фахівців. Під час візиту Президента України на Кубу (жовтень 2011 року) на рівні Міністра освіти і науки України було домовлено про виділення декількох стипендій на рік для отримання післядипломної освіти для кубинців з вищою освітою.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux